Overview
Specification
B156HTN02.0

B156HTN02.0 Basic Information
| Panel Model | B156HTN02.0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.6 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| B156HTN02.0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
B156HTN02.0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05975×0.17925 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.17925×0.17925 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 344.16×193.59 mm (H×V) |
| Shape Style | Flat (PCBA Flat, Depth 3.4~4.0mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
B156HTN02.0 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 8 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.60 (Max.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
B156HTN02.0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
B156HTN02.0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 7.0/12.0/21.0V (Min./Typ./Max.) |
B156HTN02.0 Signal Interface
| Interface Type | Connector |
|---|
