Overview
Specification
BA050WQ4-100

BA050WQ4-100 Basic Information
| Panel Model | BA050WQ4-100 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BA050WQ4-100 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
BA050WQ4-100 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 109 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.077×0.231 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.231×0.231 mm (H×V) |
| Weight | 20.0g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 110.88×62.832 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 117.7×73 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
BA050WQ4-100 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 7.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
BA050WQ4-100 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest HX8257 |
|---|
