Overview
Specification
BA090WV2-100

BA090WV2-100 Basic Information
| Panel Model | BA090WV2-100 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BA090WV2-100 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 10 chips / 15 chips |
BA090WV2-100 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 104 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0825×0.2327 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2475×0.2327 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 198×111.696 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 206.7×122 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
BA090WV2-100 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 6.35% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
BA090WV2-100 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest HX8264-D05 + HX8664-B, ILI6128 + ILI5960 |
|---|
BA090WV2-100 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
