Overview
Specification
BA101WS2-100

BA101WS2-100 Basic Information
| Panel Model | BA101WS2-100 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BA101WS2-100 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | 3 chips or 9 chips |
BA101WS2-100 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2088 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2088 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 222.72×125.28 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 230.4×134.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
BA101WS2-100 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 6.6% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
BA101WS2-100 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Suggest ILI6150B2 + ILI5120 |
BA101WS2-100 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
