Overview
Specification
BF030WQME601

BF030WQME601 Basic Information
| Panel Model | BF030WQME601 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BF030WQME601 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
BF030WQME601 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 155 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0545×0.1635 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1635×0.1635 mm (H×V) |
| Weight | 2.30±0.2g |
| Active Area | 39.24×65.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.24×72.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
BF030WQME601 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.7% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
BF030WQME601 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest ILI9327, R61509V, ST7793, R61525 |
|---|
BF030WQME601 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
