Overview
Specification
BF097XN

BF097XN Basic Information
| Panel Model | BF097XN |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.7 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BF097XN Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | for iPad |
BF097XN Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 132 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.064×0.192 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.192×0.192 mm (H×V) |
| Weight | 143.0g (Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 196.608×147.456 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 210×164.25 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.85/5.25 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) on left, right, down slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
BF097XN Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 420 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 20 (Typ.)(G to G); 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.305; Wy:0.327 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(160 points) |
| Sunlight Readable | N |
BF097XN Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 3.14W (Max.) |
BF097XN Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamps Power Consumption | 2.16W (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
BF097XN Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 297/327mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.98W (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20525-030E-02, Pitch:0.4 mm, Pin:30 pins |
