Overview
Specification
BP039WV2-100

BP039WV2-100 Basic Information
| Panel Model | BP039WV2-100 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.0 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BP039WV2-100 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
BP039WV2-100 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Density | 235 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.036×0.108 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.108×0.108 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 51.84×86.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 55.44×93.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
BP039WV2-100 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 69% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 5.2% (Typ.)(with APCF) |
| Sunlight Readable | N |
BP039WV2-100 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest NT35510, OTM8009, ILI9806, RSP261412, S6D27A2 |
|---|
BP039WV2-100 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
