Overview
Specification
BP070WSA-400

BP070WSA-400 Basic Information
| Panel Model | BP070WSA-400 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BP070WSA-400 Price | Request Price & Lead Time |
BP070WSA-400 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Surface | Hard coating (3H), Antireflection |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
BP070WSA-400 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
BP070WSA-400 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
BP070WSA-400 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
