Overview
Specification
BP070WX2-100

BP070WX2-100 Basic Information
| Panel Model | BP070WX2-100 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×1280 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BP070WX2-100 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 9 chips |
BP070WX2-100 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 215 PPI |
| Aspect Ratio | 10:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.03925×0.11775 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.11775×0.11775 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 94.2×150.72 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 98.7×159.93 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
BP070WX2-100 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 850 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 7.0% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
BP070WX2-100 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest ILI6136S, S6D7AA0X01 |
|---|
BP070WX2-100 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
