Overview
Specification
BT024QVME606

BT024QVME606 Basic Information
| Panel Model | BT024QVME606 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BT024QVME606 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
BT024QVME606 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.5×57.26 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
BT024QVME606 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/50/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 5.1% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
BT024QVME606 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest S6D04H0 |
|---|
BT024QVME606 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
