Overview
Specification
BV045WVM-N00

BV045WVM-N00 Basic Information
| Panel Model | BV045WVM-N00 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.5 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BV045WVM-N00 Price | Request Price & Lead Time |
BV045WVM-N00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 207 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0408×0.1224 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1224×0.1224 mm (H×V) |
| Weight | 25±0.5g |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 58.752×97.92 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 62.65×107.72 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.68±0.1 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
BV045WVM-N00 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1050 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 52% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 12.5/12.5 (Typ.)(Tr/Td); 40 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.294; Wy:0.313 |
| White Variation | 1.11/1.25 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
BV045WVM-N00 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in HX8369B |
BV045WVM-N00 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 28/34V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 14.8mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 510mW (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
BV045WVM-N00 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (2 data lanes) |
| Interface Type | Connector |
