Overview
Specification
C080VVN02.1

C080VVN02.1 Basic Information
| Panel Model | C080VVN02.1 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| C080VVN02.1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
C080VVN02.1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2175 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2175 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 174×104.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 177.8×108.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 188.5×123 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.05 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
C080VVN02.1 Optical Features
| Display Mode | AMVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 650 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
C080VVN02.1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
C080VVN02.1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 21.0/23.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 80/85mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
C080VVN02.1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/13.0/15.0/-10.0V (Typ.)(VDDIO/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 10.0/18.0/0.16/0.16mA (Typ.)(IDDIO/AIDD/IGH/IGL) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDDIO; 0.7VDDIO≤VIH≤VDDIO |
| Interface Type | FPC |
