Overview
Specification
CLAA080LG02CW

CLAA080LG02CW Basic Information
| Panel Model | CLAA080LG02CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA080LG02CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA080LG02CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 195g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 175.2×105.12 mm (H×V) |
| Bezel Area | 177.4×107.32 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 186.5×117.22 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.05/6.73 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Whout |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA080LG02CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 550 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 76% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 12 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA080LG02CW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 2.81W (Typ.) |
CLAA080LG02CW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 28.8±4.4V |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 2.34W (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA080LG02CW Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/12.0/18.0/-6.0V (Typ.)(VCC/VDDA/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 3.0/40.0/0.5/0.5mA (Typ.)(ICC/IDDA/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 501.9/640.5mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH28-60S-0.5SH, Pitch:0.5 mm, Pin:60 pins |
