Overview
Specification
CLAA080UA01

CLAA080UA01 Basic Information
| Panel Model | CLAA080UA01 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 1600×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA080UA01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
| Remarks | for SONY VAIO P series laptop |
CLAA080UA01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600(RGB)×768 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 222 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.038×0.114 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.114×0.114 mm (H×V) |
| Weight | 80g (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 42%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 182.4×87.552 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 195.3×111.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.42/3.38 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA080UA01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 340 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 35/35/10/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.54 (Max.)(5/13 points) |
| Transmissivity | 4.4% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA080UA01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 2.23W (Typ.) |
CLAA080UA01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 24.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 12mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.075/1.19/1.306W (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA080UA01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 2.5V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 360/500mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20461-030E-12, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
