Overview
Specification
CLAA080WQ05

CLAA080WQ05 Basic Information
| Panel Model | CLAA080WQ05 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×1280 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA080WQ05 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
CLAA080WQ05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 10:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.04485×0.13455 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.13455×0.13455 mm (H×V) |
| Weight | 105g (Max.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 107.64×172.224 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 114.6×184.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.7/4.56 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
CLAA080WQ05 Optical Features
| Display Mode | HFFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 58% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Max.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA080WQ05 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
CLAA080WQ05 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S7P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 8.55/9.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 140mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.26W (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA080WQ05 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/3.3V (Typ.)(VCCI/VDDI) |
| Input Current for Panel | 14/113mA (Typ.)(ICCI/IDDI) |
| Panel Power Consumption | 0.4W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AYF333135, Pitch:0.3 mm, Pin:31 pins |
