Overview
Specification
CLAA090JB02CW

CLAA090JB02CW Basic Information
| Panel Model | CLAA090JB02CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.0 inch, 640×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA090JB02CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA090JB02CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×220 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 75 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1055×0.4785 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3165×0.4785 mm (H×V) |
| Weight | 300g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 202.56×105.27 mm (H×V) |
| Bezel Area | 205.6×108.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 219.4×120.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.55 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA090JB02CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA090JB02CW Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Total Power Consumption | 4.2W (Typ.) |
CLAA090JB02CW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 617/685/754V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 5.5/6/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/80KHz (Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1180/1530V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA090JB02CW Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 5/5/18/-6V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 2.5/9/0.12/0.45mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
| Interface Type | FPC |
