Overview
Specification
CLAA090LB01CW

CLAA090LB01CW Basic Information
| Panel Model | CLAA090LB01CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA090LB01CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA090LB01CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 104 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0825×0.2335 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2475×0.2335 mm (H×V) |
| Weight | 285g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 198×112.08 mm (H×V) |
| Bezel Area | 201.1×115.15 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 210.7×126.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.2 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA090LB01CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA090LB01CW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
CLAA090LB01CW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 685±68.5V |
| Lamp Current | 6.0±0.5mA |
| Lamp Operating Frequency | 40/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1180/1530V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 4.11W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA090LB01CW Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.15/0.20A (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | STARCONN - 089N40-000R00-G2, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
