Overview
Specification
CLAA090NA02CW

CLAA090NA02CW Basic Information
| Panel Model | CLAA090NA02CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA090NA02CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA090NA02CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 132 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.064×0.19025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.192×0.19025 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 196.608×114.15 mm (H×V) |
| Bezel Area | 199.81×117.35 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 211.1×126.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.5±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA090NA02CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.2M (6-bit / 6-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA090NA02CW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | TBD |
CLAA090NA02CW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 10.9/13.2/14.0 (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 120mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA090NA02CW Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | FPC |
