Overview
Specification
CLAA090NA06CW

CLAA090NA06CW Basic Information
| Panel Model | CLAA090NA06CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA090NA06CW Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | CLAA090NA06 CW |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Vibration Resistance | 2.9G (28.4 m/s²) |
CLAA090NA06CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 132 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.046×0.19025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.192×0.19025 mm (H×V) |
| Weight | 240g (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 196.608×114.15 mm (H×V) |
| Bezel Area | 200.01×117.55 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 211.1×126.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.7±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA090NA06CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.2M (6-bit / 6-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.304; Wy:0.335 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA090NA06CW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 2.94W (Typ.) |
CLAA090NA06CW Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S13P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 8.55/9.6/10.65V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 260mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 2.496W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA090NA06CW Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6/18.0/-6.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 30/35/0.5/0.5mA (Typ.)(DIDD/AIDD/IVGH/IVGL) |
| Panel Power Consumption | 447/636mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
