Overview
Specification
CLAA101FP08

CLAA101FP08 Basic Information
| Panel Model | CLAA101FP08 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1920×1200 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA101FP08 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
CLAA101FP08 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1200 (WUXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 225 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0376×0.1128 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1128×0.1128 mm (H×V) |
| Weight | 146g (Max.) |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 216.576×135.36 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 227.72×148.65 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.3/4.4 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA101FP08 Optical Features
| Display Mode | HFFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 390 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Max.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA101FP08 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 3.0W (Max.) |
CLAA101FP08 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 14.05±1.0V |
| Lamp Current | 22mA (Max.) |
| Lamps Power Consumption | 2.0W (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA101FP08 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 330mA (Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.0W (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH26W-39S-0.3SHW, Pitch:0.3 mm, Pin:39 pins |
