Overview
Specification
CLAA101WA01

CLAA101WA01 Basic Information
| Panel Model | CLAA101WA01 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA101WA01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
CLAA101WA01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 155 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05435×0.16305 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.16305×0.16305 mm (H×V) |
| Weight | 200g (Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 222.72×125.22 mm (H×V) |
| Bezel Area | 226.0×128.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 235×143 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.2 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA101WA01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 230 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 58% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 16 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 40/40/15/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.54 (Max.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA101WA01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 3.5W (Max.) |
CLAA101WA01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 1.92/2.5W (Typ./Max.) |
CLAA101WA01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | I-PEX - 20455-040E-12, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
