Overview
Specification
CLAA103WA01XN

CLAA103WA01XN Basic Information
| Panel Model | CLAA103WA01XN |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.3 inch, 1280×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA103WA01XN Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAA103WA01XN Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×480 (DVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 8:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0635×0.1905 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1905×0.1905 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare (Haze 25%) |
| Active Area | 243.84×91.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 265.2×109.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.0±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA103WA01XN Optical Features
| Display Mode | FFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 600 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.304; Wy:0.335 |
| White Variation | 1.18/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA103WA01XN Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Total Power Consumption | 3.56W (Typ.) |
CLAA103WA01XN Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA103WA01XN Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Input Voltage for Panel | 3.3/13.0/22.0/-6.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
