Overview
Specification
CLAA133UA03

CLAA133UA03 Basic Information
| Panel Model | CLAA133UA03 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1600×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA133UA03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 65 °C |
CLAA133UA03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1600(RGB)×900 (HD+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 138 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0611×0.1833 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1833×0.1833 mm (H×V) |
| Weight | 240g (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%) |
| Active Area | 293.28×164.97 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 306.3×195.27 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.0 (Max.) mm |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm) |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (8 pcs) on up, down slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA133UA03 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 290 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6/10 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/60/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.54 (Typ.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA133UA03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 3.9W (Max.) |
CLAA133UA03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Lamps Power Consumption | 1.88/2.08/2.37W (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 650mA (Max.) |
CLAA133UA03 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (2 Lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 320/400mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20455-030E-12, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
