Overview
Specification
CLAA140WD14

CLAA140WD14 Basic Information
| Panel Model | CLAA140WD14 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,14.0 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA140WD14 Price | Request Price & Lead Time |
CLAA140WD14 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 112 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0755×0.2265 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2265×0.2265 mm (H×V) |
| Active Area | 309.399×173.952 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
CLAA140WD14 Optical Features
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA140WD14 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
CLAA140WD14 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
CLAA140WD14 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
