Overview
Specification
CLAA150XG06

CLAA150XG06 Basic Information
| Panel Model | CLAA150XG06 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA150XG06 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
CLAA150XG06 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.099×0.297 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.297×0.297 mm (H×V) |
| Weight | 1.10Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 304.1×228.1 mm (H×V) |
| Bezel Area | 307.8× mm (H×V) |
| Outline Dimension | 326×251 mm (H×V) |
| Outline Depth | 14.2±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA150XG06 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 8/17 (Typ.)(Tr/Td |
| Viewing Angle | 60/60/60/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.306; Wy:0.326 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA150XG06 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 11.0 (Typ.) |
CLAA150XG06 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 45K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 650V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.0/7.0/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/50/60KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1100/1300V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA150XG06 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 400/680mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - IL-FHR-45S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:45 pins |
