Overview
Specification
CLAA154WP05A

CLAA154WP05A Basic Information
| Panel Model | CLAA154WP05A |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.4 inch, 1440×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA154WP05A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 65 °C |
CLAA154WP05A Mechanical Features
| Dot Resolution | 1440(RGB)×900 (WXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 110 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.07675×0.23025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.23025×0.23025 mm (H×V) |
| Weight | 570g (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 331.56×207.225 mm (H×V) |
| Bezel Area | 335.2×210.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 344×222 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.2 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA154WP05A Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 185 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 4/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/20/40 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA154WP05A Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 6.7W (Max.) |
CLAA154WP05A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 657/730/803V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 5.5/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 50/60KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1460/1730V (Min.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA154WP05A Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 500/600mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SL-HF10, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
