Overview
Specification
CLAA170EA07

CLAA170EA07 Basic Information
| Panel Model | CLAA170EA07 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.0 inch, 1280×1024 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA170EA07 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
CLAA170EA07 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×1024 (SXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 2.00Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 337.92×270.336 mm (H×V) |
| Bezel Area | 341.6×274.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 358.5×296.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 17.0±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA170EA07 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5/7 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/67/63 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA170EA07 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 20.0W (Typ.) |
CLAA170EA07 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 40K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 600±60V |
| Lamp Current | 3.0/7.0/7.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/50/65KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1320/1710V (Min.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA170EA07 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 700/950mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SSL-HF15, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
