Overview
Specification
CLAA170WA02C

CLAA170WA02C Basic Information
| Panel Model | CLAA170WA02C |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,17.0 inch, 1280×720 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA170WA02C Price | Request Price & Lead Time |
CLAA170WA02C Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×720 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 87 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.097×0.291 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.291×0.291 mm (H×V) |
| Weight | 2.10Kgs (Typ.) |
| Active Area | 372.48×209.52 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
CLAA170WA02C Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA170WA02C Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|
CLAA170WA02C Signal Interface
| Signal Category | RSDS |
|---|---|
| Signal Class | RSDS (2 Channel) |
