Overview
Specification
CLAA201VA02

CLAA201VA02 Basic Information
| Panel Model | CLAA201VA02 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.1 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA201VA02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
CLAA201VA02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 39 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2125×0.6375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.6375×0.6375 mm (H×V) |
| Weight | 3.41Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 408×306 mm (H×V) |
| Bezel Area | 412.0×310.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 453.6×342.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 22.4 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (6-M3); Face mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA201VA02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 6/16 (Typ.)(Tr/Td); 16 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 75/75/70/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.283; Wy:0.297 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA201VA02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 30W (Typ.) |
CLAA201VA02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 785V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.5/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45/50/70KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1280/1530V (Min.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
CLAA201VA02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 240/450mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.9V; 2.5V≤VIH≤5.5V |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - IL-FHR-F45S-HF-E3000, Pitch:0.5 mm, Pin:45 pins |
