Overview
Specification
CLAA201VA07C

CLAA201VA07C Basic Information
| Panel Model | CLAA201VA07C |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.1 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA201VA07C Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | CLAA201VA07 C |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
CLAA201VA07C Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 39 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2125×0.6375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.6375×0.6375 mm (H×V) |
| Weight | 3.80Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 408×306 mm (H×V) |
| Bezel Area | 413.0×311.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 448×347 mm (H×V) |
| Outline Depth | 23.0 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3); Face mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA201VA07C Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Response Time | 3/5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/70/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.283; Wy:0.297 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
CLAA201VA07C Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 33.7W (Typ.) |
CLAA201VA07C Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 790V (Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/6.5/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 50/55/60KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1500/1670V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 32W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
CLAA201VA07C Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 300/500mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 1.7W (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.5V; 3.0V≤VIH≤3.6V |
| Interface Type | Connector |
