Overview
Specification
CLAA370WF02C

CLAA370WF02C Basic Information
| Panel Model | CLAA370WF02C |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,37 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAA370WF02C Price | Request Price & Lead Time |
CLAA370WF02C Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 42 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.200×0.600 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.600×0.600 mm (H×V) |
| Weight | 9.00Kgs (Typ.) |
| Active Area | 819.6×460.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 877×514.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 55.3 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAA370WF02C Optical Features
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 2500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M () |
| Color Gamut | 75% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥20) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
