Overview
Specification
CLAB090JC01CW

CLAB090JC01CW Basic Information
| Panel Model | CLAB090JC01CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.0 inch, 640×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAB090JC01CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
CLAB090JC01CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×220 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 75 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1055×0.4785 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3165×0.4785 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 202.56×105.27 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 211.66×114.57 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.63 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAB090JC01CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 8.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAB090JC01CW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 0.08W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
CLAB090JC01CW Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAB090JC01CW Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 5/5/18/-6V (VCC/AVDD/VGH/VHL) |
| Input Current for Panel | 2.5/9.0/0.12/0.45mA (ICC/AIDD/IGH/IGL) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
