Overview
Specification
CLAF041LA31 AX

CLAF041LA31 AX Basic Information
| Panel Model | CLAF041LA31 AX |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.1 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAF041LA31 AX Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAF041LA31 AX Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 230 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0367×0.1105 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1101×0.1105 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 52.848×88.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 56.348×96.98 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
CLAF041LA31 AX Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 61% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/60/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 4.1% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAF041LA31 AX Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest HX8369-A |
|---|
CLAF041LA31 AX Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
