Overview
Specification
CLAF070JA05CA

CLAF070JA05CA Basic Information
| Panel Model | CLAF070JA05CA |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAF070JA05CA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAF070JA05CA Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.107×0.370 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.321×0.370 mm (H×V) |
| Active Area | 154.08×86.58 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 162.5×95.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.63 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
CLAF070JA05CA Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Color Gamut | 46% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/55/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 8.3% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAF070JA05CA Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Driver IC | Suggest HX8226-B + HX8638-A, NT3948B + NT39327 |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
CLAF070JA05CA Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAF070JA05CA Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
