Overview
Specification
CLAF070NC01C0

CLAF070NC01C0 Basic Information
| Panel Model | CLAF070NC01C0 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAF070NC01C0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | after LC injected |
CLAF070NC01C0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 160.2×99.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
CLAF070NC01C0 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Display Color | Full color () |
| Sunlight Readable | N |
CLAF070NC01C0 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest NT39411B + NT39211B, ST5621 + ST5061 |
|---|
CLAF070NC01C0 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
