Overview
Specification
CLAG045LJ72

CLAG045LJ72 Basic Information
| Panel Model | CLAG045LJ72 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.5 inch, 480×854 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAG045LJ72 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Remarks | CLAG045LJ72 AXN: 72pcs/cut; CLAG045LJ72 AXP: 60pcs/cut; CLAG045LJ72 AXQ: 72pcs/cut |
CLAG045LJ72 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×854 (FWVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 219 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0385×0.1155 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1155×0.1155 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 55.44×98.637 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 57.84×105.387 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.8±0.08 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
CLAG045LJ72 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 61% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/60/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 4.7% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAG045LJ72 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest ILI9806E, OTM8018B |
|---|
CLAG045LJ72 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
