Overview
Specification
CLAG050LG41

CLAG050LG41 Basic Information
| Panel Model | CLAG050LG41 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 540×960 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAG050LG41 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAG050LG41 Mechanical Features
| Dot Resolution | 540(RGB)×960 (qHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 221 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.03825×0.11475 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.11475×0.11475 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 61.965×110.16 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64.87×118.31 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAG050LG41 Optical Features
| Display Mode | FFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.97% (Typ.)(with APCF) |
| Sunlight Readable | N |
CLAG050LG41 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest NT35516, OTM9608, OTM9605, ILI9807 |
|---|
CLAG050LG41 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
