Overview
Specification
CLAG050LM12

CLAG050LM12 Basic Information
| Panel Model | CLAG050LM12 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 480×854 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAG050LM12 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAG050LM12 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×854 (FWVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 196 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0431×0.1293 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1293×0.1293 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 62.064×110.422 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64.5×118.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.8 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
CLAG050LM12 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/65/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 4.9% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAG050LM12 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest ILI9806E, OTM8018B |
|---|
CLAG050LM12 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
