Overview
Specification
CLAN040LA21

CLAN040LA21 Basic Information
| Panel Model | CLAN040LA21 |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.0 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAN040LA21 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | CLAN040LA21 XE |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAN040LA21 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 236 PPI |
| Aspect Ratio | 10:17 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.035×0.1085 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.105×0.1085 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 50.4×86.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.06×96.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
CLAN040LA21 Optical Features
| Display Mode | VA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.340 |
| Transmissivity | 3.4% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAN040LA21 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | COG Built-in ILI9803 |
CLAN040LA21 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
