Overview
Specification
CLAN070LF01CW

CLAN070LF01CW Basic Information
| Panel Model | CLAN070LF01CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAN070LF01CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | OLB module |
CLAN070LF01CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0642×0.1790 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1926×0.1790 mm (H×V) |
| Weight | 44g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 154.08×85.92 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 162.5×95.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAN070LF01CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 5.1% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAN070LF01CW Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAN070LF01CW Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|
