Overview
Specification
CLAP090NA01CW

CLAP090NA01CW Basic Information
| Panel Model | CLAP090NA01CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAP090NA01CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAP090NA01CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 132 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.064×0.19025 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.192×0.19025 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 196.608×114.15 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 203.7×123.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAP090NA01CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 4.7% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAP090NA01CW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | TBD |
CLAP090NA01CW Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAP090NA01CW Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6/18/-6V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 30/35/0.5/0.5mA (Typ.)DIDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Interface Type | FPC |
