Overview
Specification
CLAP101NC01CW

CLAP101NC01CW Basic Information
| Panel Model | CLAP101NC01CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAP101NC01CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAP101NC01CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2088 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2088 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 222.72×125.28 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 230×134.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAP101NC01CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Display Color | 16.2M (6-bit + FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 5.9% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
CLAP101NC01CW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
CLAP101NC01CW Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAP101NC01CW Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6/18/-6V (Typ.)(VDD/AVDDVGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 40/35/0.5/0.5mA (Typ.)(IDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 480/621mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
