Overview
Specification
CLAP114NA02CW

CLAP114NA02CW Basic Information
| Panel Model | CLAP114NA02CW |
|---|---|
| Panel Brand | CPT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,11.4 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| CLAP114NA02CW Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
CLAP114NA02CW Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 104 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.081×0.243 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.243×0.243 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 248.832×145.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 258.1×151.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CLAP114NA02CW Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 40/40/15/30 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 6.83% (Typ.) |
| Sunlight Readable | N |
CLAP114NA02CW Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
CLAP114NA02CW Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
CLAP114NA02CW Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9.6/18.0/-6.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 40/35/0.5/0.5mA (Typ.)(IDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 650/845mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
