Overview
Specification
CMD520TT00-C1
CMD520TT00-C1 Basic Information
| Panel Model | CMD520TT00-C1 |
|---|---|
| Panel Brand | CASIO |
| Descrition | CSTN-LCD ,5.1 inch, 320×240 |
| Panel Type | CSTN-LCD |
| CMD520TT00-C1 Price | Request Price & Lead Time |
CMD520TT00-C1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 78 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.108×0.324 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.324×0.324 mm (H×V) |
| Active Area | 103.655×77.735 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 138.4×104.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.06 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
CMD520TT00-C1 Optical Features
| Display Mode | STN, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 40 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Color () |
| Sunlight Readable | N |
CMD520TT00-C1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
CMD520TT00-C1 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
