Overview
Specification
COM24H2N62XLC

COM24H2N62XLC Basic Information
| Panel Model | COM24H2N62XLC |
|---|---|
| Panel Brand | ORTUSTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| COM24H2N62XLC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Blanview; left side 2 in 1 FPC |
COM24H2N62XLC Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Weight | 13.9g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 36×48 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.5×58.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.6/4.0 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
COM24H2N62XLC Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 8.5:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 40/60 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
COM24H2N62XLC Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|
COM24H2N62XLC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 6.0/6.6V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 10/35mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
COM24H2N62XLC Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 5.8/11.6mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
