Overview
Specification
COM27T2984VLC
COM27T2984VLC Basic Information
| Panel Model | COM27T2984VLC |
|---|---|
| Panel Brand | CASIO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.7 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| COM27T2984VLC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
COM27T2984VLC Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 148 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.057×0.171 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.171×0.171 mm (H×V) |
| Weight | 18.2g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 41.04×54.72 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50.54×68.62 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.65/4.15 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
COM27T2984VLC Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 40/60 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/60/50/60 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 1:30 o'clock |
| White Variation | 1.67 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
COM27T2984VLC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
COM27T2984VLC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.2/21.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/30mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
COM27T2984VLC Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.0/5.0V (Typ.)(VDD/AVDD) |
| Input Current for Panel | 1.1/5.5mA (Typ.)(IDD/AIDD) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
