Overview
Specification
COM32H3N74ULC

COM32H3N74ULC Basic Information
| Panel Model | COM32H3N74ULC |
|---|---|
| Panel Brand | ORTUSTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| COM32H3N74ULC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Blanview; Former model: COM32H3M85ULC |
COM32H3N74ULC Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 294 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02875×0.08625 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.08625×0.08625 mm (H×V) |
| Weight | 14g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 41.4×69 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 46.66×78.55 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.92/2.57 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
COM32H3N74ULC Optical Features
| Display Mode | Buenaview, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 380 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 40/60 (Max.)(Tr/Tf) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
COM32H3N74ULC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 75Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
COM32H3N74ULC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S5P |
| Lamp Shape | 5 strings |
| Lamp Current | 10mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
COM32H3N74ULC Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.7V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Input Current for Panel | 0.012/12.0mA (Typ.)(IOICC/ICC) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3IOVCC; 0.7IOVCC≤VIH≤IOVCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Panasonic - AXT446124, Pitch:0.4 mm, Pin:46 pins |
