Overview
Specification
COM37H3M06DTC

COM37H3M06DTC Basic Information
| Panel Model | COM37H3M06DTC |
|---|---|
| Panel Brand | ORTUSTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.7 inch, 480×640 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| COM37H3M06DTC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Blanview; left side 3 in 1 FPC (25.0mm length) |
COM37H3M06DTC Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Weight | 46.3g |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 56.16×74.88 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 65×89 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.73 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
COM37H3M06DTC Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 2.5:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 40/60 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 35/35/15/50 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
COM37H3M06DTC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
COM37H3M06DTC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 18.0/19.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 10/35mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
COM37H3M06DTC Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 30/60mA (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
