Overview
Specification
COM43H4N10ULC

COM43H4N10ULC Basic Information
| Panel Model | COM43H4N10ULC |
|---|---|
| Panel Brand | ORTUSTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| COM43H4N10ULC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Blanview; Former model: COM43H4M78ULC |
COM43H4N10ULC Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 218 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.03875×0.11625 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.11625×0.11625 mm (H×V) |
| Weight | 25.2g (Typ.) |
| Surface | Hard coating (2H) |
| Active Area | 55.8×93 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 61.2×103 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.8/2.95 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
COM43H4N10ULC Optical Features
| Display Mode | Buenaview, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 40/60 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
COM43H4N10ULC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
COM43H4N10ULC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 18.9/21/0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 7/35mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
COM43H4N10ULC Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (2 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/1.8V (Typ.)(VDD/VCCIO) |
| Input Current for Panel | 12.5/3.3mA (Typ.)(IDD/ICCIO) |
| Interface Type | FPC |
