Overview
Specification
COM48T4Mxxxxx

COM48T4Mxxxxx Basic Information
| Panel Model | COM48T4Mxxxxx |
|---|---|
| Panel Brand | ORTUSTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.8 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| COM48T4Mxxxxx Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -10 ~ 70 °C |
COM48T4Mxxxxx Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 457 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0185×0.0555 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0555×0.0555 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 106.56×59.94 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 130×75 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
COM48T4Mxxxxx Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
COM48T4Mxxxxx Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
COM48T4Mxxxxx Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
COM48T4Mxxxxx Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SRL-HF11, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
